top of page

K otázce sekání městských trávníků

Aktualizováno: 21. 10. 2021

Zatímco v jiných městech je velká snaha adaptovat městské prostředí na změnu klimatu a její nepříjemné dopady už dávno znát, v Prachaticích takové úsilí bohužel nemůžeme očekávat. Jedním smutným příkladem absence správného přístupu jsou právě probíhající seče na mnoha lokalitách ve městě. Ne všem se trávníky střižené na ježka líbí, střih na ježka je totiž módní záležitostí let dávno minulých.

Nemusíme chodit daleko, abychom pokochali své oko rozkvetlými trávníky. Dobrým příkladem jsou České Budějovice (Rozkvetlé trávníky v ČB), kde se rozhodli vytipovat vhodné plochy a omezit počet sečí. To má pozitivní vliv na mikroklima v dané lokalitě (vzduch je zde v letních vedrech chladnější), zvýší se zde biologická rozmanitost (tady se sluší podotknout, že je zapotřebí přestat vnímat hmyz jako něco ohavného, protože bez hmyzu bychom my lidé měli jen stěží něco k jídlu 🕷🦗🦟🐜) a v neposlední řadě se tím zamezuje nadměrnému vysoušení půdy.

Pokud máte zahrádku, zkuste letos něco změnit a když už potřebujete posekat trávu, zkuste tzv. mozaikovou seč. Uvidíte, jak Vaše zahrada ožije a určitě budete mít i dobrý pocit z toho, že děláte alespoň něco málo pro naši planetu!


Komentáře


bottom of page